13 травня о 15.30 в приміщенні корпусу № 1 відбувся семінар за участю представників УВКБ ООН та суддів Мукачівського міськрайонного суду.
УВКБ ООН представляли:
- Дмитро Плечко, Радник з правових питань УВКБ ООН;
- Ганна Копцюх, помічник з правових питань УВКБ ООН;
- Альберт Пірчак, Директор фонду «NEEKa», виконавчого партнера УВКБ ООН;
- Олександр Лучинець, адвокат фонду «NEEKa».
Останні розпочали семінар з інформації про свою організацію, чим вони займаються та розповіли про статус біженця в Україні та за кордоном.
Біженцем визнається особа, яка "знаходиться поза межами рідної країни внаслідок добре обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідування через свою расу, релігію, національність, приналежність до певної соціальної групи або політичні погляди, і не може або внаслідок таких побоювань не бажає скористатися захистом своєї країни..." (Конвенція 1951 року про статус біженців). Особам, які брали участь у воєнних злочинах і порушували гуманітарне право чи право про права людини, у тому числі у терористичних актах, категорично відмовляється в наданні захисту, гарантованого біженцям.
Уряди зазвичай гарантують основні права людини та фізичну безпеку їхнім громадянам. Проте, коли цивільні особи стають біженцями ця мережа безпеки зникає. Головною роллю УВКБ ООН в пдтриманні міжнародного захисту є забезпечити, щоб держави усвідомлювали та діяли відповідно до власних забов'язань захищати біженців та людей, що шукають притулку. Однак воно не є наднаціональною організацією і не може вважатись заміною урядової відповідальності. Держави не можуть ні примусово повертати біженців на територію, де на них чекає небезпека, ні надавати перевагу пекній групі біженців.
Особи, які можуть потребувати міжнародного захисту, часто переміщуються в рамках зазначених міграційних потоків. У багатьох випадках шукачі захисту рятуються втечею від переслідувань в своїх країнах не маючи при собі жодних документів або майна. Міжнародне біженське право, так само як і чинне українське законодавство, звільняє від відповідальності шукачів захисту за незаконний в'їзд і перебування в країні, і цей факт не позбавляє останніх права звертатись з заявою про надання міжнародного захисту; більше того, такі особи захищені від примусового повернення до країни, де для них існує ризик переслідувань. Саме тому своєчасна ідентифікація потреб в міжнародному захисті, якщо такі є, в осіб, які були затримані на кордоні, є вкрай важливою для дотримання прав шукачів захисту, а отже і дотримання міжнародних зобов’язань України. Органом, який в першу чергу є відповідальним за передачу виявлених на кордоні шукачів захисту до органів міграційної служби є Державна прикордонна служба України. Однак, у деяких випадках, потреби особи в міжнародному захисті своєчасно не ідентифікуються і особи, про яких йдеться, за позовом органу Державної прикордонної служби доставляються до суду для слухання справи щодо їхнього примусового видворення на тій підставі, що вони незаконно перебувають на території України. Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області судом, який розглядає велику кількість справ щодо примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за позовами органів Державної прикордонної служби України і відповідно до даних Єдиного держанного реєстру судових рішень, лише в 2014 році розглянув понад 25 таких справ.
Представництво на основі свого Статуту, має глобальний мандат щодо забезпечення міжнародного захисту біженців та пошуку довгострокових рішень їхніх проблем. В рамках свого мандату, як це передбачено Статутом та відповідними Резолюціями Генеральної Асамблеї, УВКБ ООН здійснює широкий спектр заходів із захисту та допомоги, у тому числі з моніторингу та надання допомоги державам-учасницям Конвенції 1951 року про статус біженців у виконанні своїх міжнародних зобов’язань щодо захисту біженців та інших осіб, якими опікується Агенція.
Метою зустрічі було обговорення можливої співпраці УВБК ООН з Мукачівським міськрайонним судом Закарпатської області, у тому числі проведення заходів з нарощування потенціалу з питань пов’язаних із захистом для суддів, що розглядають справи щодо примусового видворення іноземців або осіб без громадянства. Також обговорено політичну проблематику прихисту біженців та неможливість держави фінансово підтримувати дану категорію осіб.
Зустріч видалася надзвичайно цікавою та пізнавальною, що і дало змогу поглянути на дане питання з іншого боку, а саме більш поглиблено зрозуміти справжні причини втечі біженців зі своїх країн.
Прес-служба Мукачівського міськрайонного суду